Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Rojenie včiel a čo robiť, keď vidím včelí roj?

Pridané: 09.06.2021
|
Prečítate za 4 min.
|
PLEVA

 

Rojení včel a co dělat, když vidím včelí roj?

03. 06. 2021

Prečo sa včely roja? Čo by sme mali urobiť, keď sa roja včely? Ako rojenia včiel prebieha? Čo sa deje vo vnútri úľa, keď sa roja včely? Sú tieto roje a rojacich sa včely nebezpečné? V tomto článku vám na tieto otázky odpoviem.

Dôvody rojenia včiel

Začneme od začiatku. Prečo sa vlastne včely roja? Odpoveď je jednoduchá - je to ich prirodzená vlastnosť. Včely sa rozdelia a z úľa už väčšinou vylieta len časť včiel s pôvodnou matičkou.

Môže sa to stávať v prípade, keď majú malý priestor a cíti sa v úli stiesnene - matka už nemá miesto, kam by kládla vajíčka a v úli je prebytok včiel, ktoré produkujú materskú kašičku, ktorú ale nemajú koho kŕmiť, pretože v úli je už len obmedzene plodu. Keď si toho včelár všimne, je už neskoro, mal by na dostatok priestoru dávať pozor priebežne a predchádzať tejto situácii. Ďalším dôvodom môže byť aj zlé počasie ako tento rok, kedy na jar väčšinou prší, včely nemôžu výlet za pastvou a v úli sa tiesni. Okrem toho môžu byť príčiny rojenia v nedostatočnom vetranie v úli alebo genetickej dispozícii matky.

Sú rôzne pohľady a názory na to, či je rojenia pozitívne alebo negatívne. Ja to takto nevnímam. Podľa môjho názoru je rojenia prirodzená vlastnosť včelstva, ktorá je v poriadku a nemožno ju takto hodnotiť. Nejde o to brániť rojenia, ale nie je potrebné mu pomáhať napríklad tým, že včely nemajú dostatok miesta v úli.

Ako včelie rojenie prebieha

Matečník na plástu

Keď vo včelstve z niektorého z vyššie uvedených dôvodov prepukne tzv. Rojový nálada, včelí robotnice začnú so stavbou Matera misiek (základ matečníky), matka je zaklade a včely následne na týchto zakladených miskách vystaví matečníky (vystúpená bunka, z ktorej sa liahne včelí matka) . Doterajší včelí matka pripravená k rojenia prestane klásť a netvoria sa jej ďalšie vajíčka, čím sa stáva ľahšie, aby sa jej na ceste za novým domovom lepšie letelo.

 

Ako to vyzerá, keď sa včely roja? Je to krásne. Keď začnú včely tzv. Z úľa "tiecť", von sa ich valí veľké množstvo, lietajú pred úľom a čakajú, až vyletí aj matička. V tom momente vzlietnu vyššie, zakrúžia a roj letí na vopred vytipované miesto, ktoré našli jeho "pátračky". Alebo sa roj usadí v blízkosti úli a akonáhle pátračky nájdu vhodné miesto pre hniezdenie, roj sa tam s ich pomocou premiestni. Ich rokov je veľký hukot a roj môže vyzerať ako letiaci mrak. Preto ak máme to šťastie, zastavme sa a užite si túto nádhernú podívanou.

A čo sa deje v úli po tom, čo matka s rojom vyletí? Včelí úľ funguje stále rovnako, všetky včely vedia, čo majú robiť. Akonáhle sa potom vyliahne nová matka, žihadlom zabije svoje sokyne (je to vlastne jediný dôvod, prečo matka žihadlo má) a potom sa pripravuje na snubné rokov, po ktorom začne s kladením.

Čo robiť, keď vidíme letieť včelí roj?

V prvom rade sa mu nepliesť do cesty a len túto krásnu podívanou sledovať. Nestáva sa to tak často, aby sme videli letieť roj. Keď sa roj usadí, tak sa upokojí. Nie je nebezpečný, je krásny. Veľakrát na prvom mieste, pokiaľ to nie je dutina  alebo nejaké chránené miesto, nevydrží dlho a po návrate pátračiek letí ďalej.

Roj pozorujeme v pokoji a nijako si ho nevšímame, nerýpáme, ani doň nesiahame apod. Tiež je dôležité sa v prítomnosti včiel správať pokojne a robiť pomalé pohyby. Žiadne mávanie rúk a podobne. V prípade, že by si nás aj tak nejaká včielka vyhliadla a nalétávala na nás, tak sa stačí zohnúť, dať hlavu medzi kolená a chvíľu počkať. Včielka zakrúžia a odletí. Vášho pozadia si nebude všímať. Ak by roj zostal na rovnakom mieste dlhšiu dobu, tak kontaktujeme včelára a on sa o neho postará. Ak v okolí nemáte včelára, môže pomôcť obecný úrad.

Aj po prečítaní tohto článku máte dostatok informácií a tak budete vedieť, čo robiť. Budeme veľmi radi, keď tieto informácie o včelách a rojoch s nami budete šíriť ďalej. V žiadnom prípade prosím nevolajte hasičov a iné podobné zložky, pretože tí roj zlikvidujú tým spôsobom, že ho napr. Vysajú motorovým vysávačom. Ale situácia sa pomaly mení, takže v niektorých mestách či obciach už aj hasiči komunikujú so včelári. Alebo niektoré mestá s tým počítajú a majú dokonca aj rojový pohotovosť, aby včas spojili ľudí s rojom na záhrade s miestnymi včelári. Krásny príklad je mesto Svitavy, ktoré radia občanom ako postupovať: "Ako postupovať, ak nájdete podobný roj či hniezdo? V ideálnom prípade je vhodné zalarmovať Mestskú políciu Svitavy na čísle 156, tá disponuje kontaktom na včelárov, ktorí určujú následný postup. "

Náš tip

Sú včelie roje nebezpečné?

náš tip

Sú včelí roja nebezpečné?

NIE SÚ, pretože ako včely vyletí z úľa, tak sa "nasajú medom", to znamená, že si na cestu vezmú zásoby asi na 3 dni. Tieto včely nie sú agresívne, sú pokojné, ťažké. A za druhé, ešte nemajú svoj príbytok, ktorý by chceli brániť.

A tak ak ich budeme v pokoji pozorovať, naskytne sa nám krásne prírodné divadlo. To skončí v okamihu, keď príde včelár, roj pivničné, alebo zmetie do rojáčku a odnesie domov, kde včely usadí do prázdneho úľa

Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár