Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Ako používať včelí peľ

Včelí peľ je unikátna prírodná látka. Poďme pozrieť, aký včelí peľ si vybrať, ako ho správne používať.

Druhy včelieho peľu


Jak používat včelí pyl


Na škatuľkách rôznych výrobkov sa najčastejšie stretávate s označením peľ kvetový. Kvetový peľ potom môžeme rozdeliť na dva základné druhy - peľ rouskovaný a peľ perga (včelí chlieb), teda plastové alebo plástový peľ.

 

Pyl perga a pyl rouskovaný
Peľ perga (vľavo) a peľ rouskovaný

Plastový peľ je včielkami spracovaný a ľahko stráviteľný. V kvetové peľu nájdeme obrovské množstvo dôležitých látok, od bielkovín, železa a vápnika po fosfor, draslík či horčík. Vďaka svojmu zloženiu je včelí peľ prospešný pre náš organizmus.

Jedna až tri lyžičky včelieho peľu denne

Včelí peľ budete prijímať veľmi príjemnou cestou, po lyžičkách bez nutnosti tepelnej či iné úpravy. Odporúčaná dávka včelieho peľu je jedna až tri lyžičky denne. Ak užívate včelí peľ preventívne, stačí vám polovičná dávka, rovnako ako deťom.

Peľ môžete zapíjať vodou alebo čajom. Tri lyžičky včelieho peľu môžete primiešať aj do medu alebo napríklad jogurtu. Ak by ste ho konzumovali v tepelne spracovaných pokrmoch, stratil by ktorýkoľvek z vitamínov.

Tajomstvo včelárov: kvasenia na včelí peľ

Rouskovaný včelí peľ odporúčame pre lepšiu stráviteľnosť nechať nakvasit. Recept je skutočne jednoduchý:

Prevarte 40 ml vody a zmiešajte s 25 g medu a 100 g včelieho peľu. Dôkladne premiešajte a prelejte do otvorenej pohára. Tú nechajte zhruba 3 dni v izbovej teplote. Potom môžete nakvasenom včelí peľ konzumovať. Štvrtý deň už ale v izbovej teplote zostať nemôže, pretože potrebuje chladnejšie prostredie špajze či chladničky.

Nakvasenom včelí peľ konzumujte ideálne pol hodinky pred jedlom.

Pozor: Včelí peľ perga už procesom kvasenia prešiel priamo v úli, takže už to nemusíte opakovať znovu.

Ako teda včelí peľ užívať?

Peľ si doprajte aj niekoľkokrát ročne a užívajte ho pravidelne po dobu 30 dní. Ak trpíte na alergie tak začínajte na maličkatých dávkach niekoľkých zrniečok rouskovaného včelieho peľu. Včelí peľ postupne pridávajte, až bude zrniečok na jednu až dve lyžičky. Aby bola prevencia čo najúčinnejšie, mal by byť váš imunitný systém sa včelím peľom v kontakte každý deň, preto sa pokúste na prírodné vakcínu nezabúdať. Včelí peľ si môžete zamiešať do medu či jogurtu, nesmiete ho však tepelne upravovať. Dávku včelieho peľu môžete zapiť pohárom neperlivej vody.

 

včelí pyl

Copyright 2020 - 2024 © www.vcelidar.sk