Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Čo je to včelí vosk?

Čo je to včelí vosk?

Včelí vosk je základným materiálom pre stavbu plástov. Vzniká v špeciálnych orgánoch v zadočku včiel a predtým bol pre ľudí prakticky nenahraditeľný. Vyrábali z neho sviece - svoj jediný zdroj svetla v noci, využívali ho na utesňovanie, voskovali ním rôzne predmety a chránil ich pred vlhkom. Dnes už včelí vosk také funkcie neplní - používa sa ako prísada prírodnej kozmetiky, v perníkářství, ale aj v gastronómii. Vyrábajú sa z neho účinné bylinné masti a krémy, slúži na prevenciu ochorení dutiny ústnej alebo ho môžete využiť ako diétne alternatívu tuku a pripraviť si na ňom napríklad palacinky alebo vajíčka.

 

Co je to včelí vosk?

 

Včelí vosk je metabolický produkt včiel

Včelí vosk vylučujú mladší včely robotnice. U čerstvo vyliahnutých včiel nie je voskotvorná žľaza úplne vyvinutá, vosk produkujú včely vo veku 12 - 18 dní. Voskotvorné žľazy sú umiestnené na treťom, štvrtom, piatom a šiestom Zadočková článku, na každom článku sa nachádzajú dve, takže robotnice ich má dokopy osem. Matky a trúdovi voskotvorné žľazy nemajú vôbec.
náš tip

K výrobe 1 kg vosku potrebujú včely približne 3,5 kg medu (niektoré zdroje uvádzajú aj 2,8 kg medu) a 50 g peľu.

Žľazový sekrét po vylúčení tuhne a veľmi rýchlo sa zmení na biele voskové šupinky. Včely visiace v strapci si ich vzájomne zbierajú zo zadočkov a spracúvajú hryzadlami. Pridajú k nim sekrét, vďaka ktorému má vosk svoju vláčnu a plastickú konzistenciu. Po tejto úprave z neho začínajú stavať plástu. Včelí vosk vzniká metabolickou premenou - prestavbou cukrov a peľu v tráviacom a voskotvorném ústrojenstvo včiel.

 

Farba vosku zodpovedá potrave včiel

Včelí vosk je žltkastá hmota charakteristickej vône spojené s medom. Panenský vosk je biely alebo jemňoučce žltkastý. Do vosku sa však peľovými zrnami, ktorá tvorí potravu včiel, dostávajú ďalšie farbivá. Farba včelieho vosku tak veľmi závisí na oblasti, kde dané včelstvo žije.


včelí vosk, vznik, využití, pleva

Silne vosk farbí peľ zo slnečnice, maku a púpavy - vosky z oblastí s hojným výskytom týchto rastlín mávajú jasne žltú farbu. Existujú aj rastliny, ktoré vosk nezafarbujú vôbec, napríklad ľan a lucerna. Na Kube či v oblasti Karibiku má vosk veľmi špecifickú tmavú farbu, ktorá je daná peľom z tabaku. Vosk z Južnej Ameriky a rovníkovej Afriky býva tiež veľmi tmavý. Snáď najrozličnejšie farebnosť majú európske a severoamerické vosky - vďaka rôznorodé flóre mávajú rad farieb od svetlo žltej až po tmavo hnedú.

 

Zloženie včelieho vosku

Včelí vosk je pomerne zložitá zmes uhľovodíkov, esterov vyšších mastných kyselín s vyššími alkoholmi, voľných mastných kyselín, sterolov, farbív a aromatických látok. Obsahuje viac ako 15 zložitých zlúčenín a u rôznych včelstiev má aj odlišné zloženie - iné je zloženie vosku bezžihadlových včiel, vosku čmeliakov, vosku z diela divých včiel, vosku z prirodzených dutín a vosku stavaného v úli na deliacich plochách.

 

Včelárstvo je známe už z doby 3 600 rokov pred Kristom. V Egypte sa včelařilo v hlinených rúrach, z ktorých po vyfajčení včiel získavali vosk a med. Takmer všetky včelstva patrila panovníkovi a profesionálne včelári odvádzali horibilné dane. Z najstarších egyptských čias pochádza aj povesť o mystickom využití včelieho vosku. Obsahuje ju tzv. Westcarův papyrus a rozpráva o ťažkostiach dvorného učenca Vabaoné. Ten mal problémy so svojou nevernú ženou, ktorá posielala drahé darčeky akémusi mešťanovi. Vabaoné vytvoril malú voskovú sošku krokodíla, vhodil ju do záhradného bazéna a krokodíl ožil. Vyrástol do štvormetrové veľkosti a jeho nevernú ženu slupnul ako malinu. Po takejto desiatu sa stal opäť malú a neškodnú soškou.


Vosk ako základný konštrukčný materiál

Včelí vosk je základným stavebným materiálom pre výrobu včelích plástov (čiže voštiny či súše). Včely ho produkujú voskotvornými žľazami vo forme maličkých voskových šupiniek. Tie k sebe robotnice zlepujú jednu po druhej a stavajú z nich plásty. Na 1 kg vosku je potreba 1,25 milióna malých voskových šupiniek. Tieto ploché oválky majú veľkosť 1 mm a váži okolo 0,8 mg.
Včelí vosk, plástu z vosku

Včelí plásty majú absolútne unikátne fyzikálne vlastnosti, ktoré nie je možné umelo napodobniť. Vo včelstve majú význam dokonca aj pre komunikáciu včiel, a to vďaka svojej tepelnej izolácii a tepelnej rozťažnosti vosku.


Včelí vosk, plástve z vosku


Dokonalá včelí geometria udivovala človeka už od pradávna - pravidelné šesťuholníky sú z hľadiska riešenia využitia priestoru úplne unikátne, majú obrovský úložný objem, pevnosť, a pritom relatívne nízku spotrebu materiálu. Matematici by sa zrejme zhodli, že žiadne výhodnejšie riešenie neexistuje. Plástu sú postavené tak, aby z čo najmenšieho množstva materiálu vznikla čo najväčšie a najodolnejšie konštrukcie. Včely prišli na riešenie, ktoré by len ťažko niekto vymyslel - pravidelný šesťuholník tvorí pevnú a silnú štruktúru, aj keď jeho steny sú naozaj tenučké. Veľkou výhodou je aj to, že k sebe steny dokonale priliehajú tak, že medzi nimi nevznikajú vôbec žiadne medzery či škáry. Pozrite sa na úžasné video, v ktorom sa dozviete, prečo včely majú rady šesťuholníky:




Ľudia sa v tomto ohľade od včiel inšpirovali a začali podobnú štruktúru tiež používať - narazíme na ne všade tam, kde je potrebné ľahká a odolná konštrukcia. Konštrukciou včelieho hniezda sa inšpirujú súčiastky lietadiel, vrtuľníkov, áut alebo lodí. Opisujú z neho nosnej steny domov, police, dvere, snowboardy alebo surfové dosky. Plást je skrátka prírodou preverené riešenie, ktoré využíva nejeden inžinier a konštruktér.


Topenie a tvárnosť vosku

Vosk topí pri teplote nad 30 stupňov Celzia. V izbovej teplote je tvárny, ale netopí. Jeho tvárnosť sa logicky zvyšuje spolu s teplotou. Klasickým príkladom, v ktorom zohralo kľúčovú úlohu topenia včelieho vosku, je povesť o Daidala a IKAR. Otec so synom sa snažili utiecť z ostrova pomocou krídel zlepených včelím voskom. Syn Ikaros však nedodržal odporúčanú letovú výšku, vosk sa roztavil a jeho krídla sa rozpadla.


Využitie plástov

Kým na nové běloučké plásty je radosť pozerať, staršie tmavé až čierne plásty už je nevhodné používať.
Využitie včelích voskových plástov


Využití včelích voskových plástů


Preto je včelári vytavují, vylisujú a vo vode z vylisovaného vosku odlievajú kocky na ďalšie použitie, napríklad sa z vosku lisujú deliacej plochy, ktoré sa potom vkladajú do úľov a tvoria základ plástov, včely na nich už len dostaví bunky. Medzisteny sú pre rad včelárov veľká téma na diskusiu - často totiž býva časť včelieho vosku podvodne nahradzovaná syntetickými materiálmi, napríklad parafínom, ale pre včely to nie je žiadna veľká výhra.

Parafín sa do vosku pridáva kvôli jeho napodobenie na účel viac zarobiť pri predaji. Včely na ňom ale často stavať nechcú a mnohokrát ho vykoušou a nahradí svojim voskom. Pokiaľ na parafínu vystaví, plásty sa vo veľkom horúčave rúcajú, pretože neudrží váhu medu. Včelám preto oveľa viac vyhovuje mať vlastný uzavretý kolobeh vosku a je pre nich prospešné, keď ich včelár staré plásty pretaví v novej deliacej plochy.


Plásty ázijské včely obrovské

V južnej Ázii žije zvláštny druh včiel nazvaný včela obrovská - ich pomenovanie je trochu úsmevné, pretože dĺžka týchto včiel mnohokrát nepresahuje ani 2 centimetre. Obrovské je však ich dielo. Ich veľká hniezda totiž majú podobu jednej veľkej plástu. Môže byť aj viac ako 2 metre dlhá a obsahovať niekoľko desiatok kilogramov medu. Takáto hniezda-plástu si včely stavajú vonku a pripevňujú ich k vetvám stromov či do skalných útesov.


POPISEK PRO SEO

Otvorené hniezdo však musí ochrániť nielen pred chladom, ale aj pred milovníkov medu - preto ho robotnice chráni doslova svojimi vlastnými telami. Včely obrovské teda nenájdete v hniezde, ale naopak hniezdo sa schováva priamo v nich. Včely svojimi telami plást obalí, pritom sa ho však nedotýkajú a udržujú v ňom stálu teplotu. Ich hniezda-plástu sa stávajú terčom lovcov medu. Tí vyšplhajú na vysoké stromy alebo sa vešajú na lanách nad priepasťami, aby ukoristili celú plást. Včely vyženú dymom, plást odrežú a odnesú si ju celú. Včely obrovské sa zatiaľ nepodarilo domestikovať - sú totiž sťahovavé ako niektorí vtáky. Pretože si svoje hniezda-plástu budujú vonku, dbajú na počasie. Keď sa priblíži obdobie dažďov, opustí svoje doterajšie obydlie a vydajú sa do oblastí s väčším výskytom kvetov. Pri takejto ceste urazí aj dobrých 200 km a robia si len krátke prestávky na zber potravy. Keď sa zima či dažďa preženú, vracajú sa späť do svojej domoviny.


Získavanie včelieho vosku

Samotné získavanie vosku je pomerne prácnu záležitosťou - včelári sa ním zaoberajú v obdobiach mimo pracovnej špičku. Vosk sa získava trojnásobne:

  •     U tavenie suchou cestou sa plásty umiestňujú do slnečného tavidla. To je plochá skriňa so zrkadlom alebo plechom na vnútornej strane veka. Keď na neho posvieti slnko, vosk sa rozohreje a steká do vaničky. Týmto spôsobom sa získava naozaj veľmi kvalitný vosk, avšak výťažnosť býva rôzna - včelári sa zhodujú na tom, že je skôr nižšia ako u ďalších dvoch variantov. Pre úspešnosť metódy je logicky dôležité, aby pekne svietilo slnko.
  •     Pri spracovaní vosku horúcou vodou sa vosk taví v nerezovej nádobe s mäkkou vodou, čistou dažďovou vodou či destilovanou vodou. Pri použití tvrdej vody sa môže vosk ľahko znehodnotiť, pretože obsahuje horečnaté a vápenaté soli, ktoré reagujú s voskovými kyselinami. Plásty sa vo vode postupne rozvářejí a vzniká riedka kaša. Tá sa zbiera z povrchu kúpeľa do vreca či iné tkaniny a následne vylisuje alebo odstredí. Čím pomalšie potom vosková hmota chladne, tým čistejšia je výsledný vosk.
  •     Klasikou je spracovanie vosku parou na Párač. Livosti sa preparuje v hustom plátenom vreci vloženom v dierovanom koši, aby mohla para všade prenikať. Po prehriatie vosk odteká spodom.

Skladovanie včelieho vosku


V izbovej teplote môžete vosk skladovať prakticky neobmedzene dlhú dobu. Iba pri teplotách okolo 0 stupňov Celzia sa na povrchu vosku vytvorí šedý práškový povlak, ktorý sa nazýva voskový kvet. Šedavej pokrytie vosku však veľmi ľahko odstránite ohriatím na slnku, fénom alebo teplou vodou - bude k tomu stačiť teplota 38 stupňov Celzia. Pri uložení pod bodom mrazu sa vosk šedým povlakom nepokrýva.


Včelí vosk


Ak nevčelaříte, včelí vosk si môžete kúpiť priamo od včelára. Jeho cena sa približne rovná cene medu. Ďalej u neho môžete kúpiť mezistěny - ich vosk je veľmi čistý, preto je približne o polovicu drahšie ako včelí vosk. Včelári však medzisteny príliš často nepredávajú a neponúkajú, k dostaniu sú však vo včelárskych potrebách.


Liečebné využitie


včelí vosk, léčebné využití

Včelí vosk sa najčastejšie využíva pri výrobe najrôznejších mastí - má totiž pre ich základ skvelú konzistenciu a navyše alergie na včelí vosk nebývajú obvyklé, preto vyhovuje celej rade ľudí. Včelí vosk zvyšuje priľnavosť kozmetických výrobkov na kožu a vytvára na pokožke ochrannú vrstvu. Používa sa tiež pre výrobu balzamov na pery, pridáva sa do mydiel a krémov, ktoré zaisťujú ochranu a elasticitu pokožky. Vyrába sa z neho rôzne druhy bylinných mastí - repíková, nechtíková, skorocelové, rumančeková, kostivalová a ďalšie. A postup je naozaj jednoduchý:


Chladiace denný krém

  •      15 g včelieho vosku
  •      55 g mandľového oleja
  •      29 g destilovanej vody
  •      1 g tetraboritanu sodného (bórax)

Postup: Vosk a olej zohrejeme na vodnom kúpeli na 70 stupňov Celzia. V druhej nádobe rozpustíme vo vode bórax, zahrejeme na rovnakú teplotu a za intenzívneho miešania vlejeme do olejovo-voskovej fázy, aby sa vytvorila emulzia. Akonáhle sa tak stane, miešame už len zvoľna, až teplota krému poklesne asi na 40 stupňov Celzia. Vlejeme ho do koncového obalu a dobre uzavrieme. Uschováme v chlade. Používame ako chladivý denné krém.1


Bylinná masť

  •      1 kg bravčovej masti
  •      potrebná bylina
  •      50 až 100 g pravého včelieho vosku

Postup: Najprv si odvážame 1 kg surového bravčovej masti, ktoré pozvoľna vyškvaříme. Počas topením sadlo postupne odoberáme a ešte vriacej nalievame na zvolenej byliny. Starostlivo dbáme na to, aby sa sadlo nepripálilo, pretože by sa rýchlo pokazilo a zapáchalo by. Z uvedeného množstva surového masti získame najmenej 700 ml čistej vyškvarenej suroviny. Druhý deň zmes rozpustíme, aby sa dala precediť. Precedenej byliny odstránime. Ešte v teplom roztoku rozpustíme aspoň 50 až 100 g pravého včelieho vosku. Ak dáme vosku menej, bude masť tužší.2


Bylinná mast ze včelího vosku, měsíčková mast


Vnútorné užívanie včelieho vosku

Aj keď by ste na podobný spôsob použitia možno ani nepomysleli, včelí vosk možno naozaj používať aj vnútorne a táto metóda sa teší veľkému úspechu. "Včelí vosk bol označený ako nezávadný pre ľudskú konzumáciu a povolila jej prípadné použitie ako prímesi potravín (USA, 1978). Nemyslí sa tým, že by vosk (ako je známe nestráviteľná látka) mal byť priamou súčasťou ľudskej výživy, ale iba ako jej aditívum. Najznámejší je forma plástečkového medu, aj keď v tomto prípade sa vosk iba žuje a neprehĺta. Vosk je inertný, tzn. že nedochádza k interakcii medzi tráviacim systémom človeka a voskom. Vosk tak prejde zažívacím traktom bez jeho najmenšieho poškodenia. "3


A teraz už ku konkrétnym príkladom vnútorného užívania (resp. Žuvanie a následnom vypľutie): "... žuvanie plástov s medom nielen že nekazí chrup, ale má preukázateľne liečivé vlastnosti, najmä na choroby v dutine ústnej. Takto je možné priaznivo ovplyvňovať paradentozu, rozbujelé afty, zápal jazyka a ďalšie nepríjemnosti. "4


žvýkání plástů s medem

Josef A. Zentrich odporúča žuvanie plástov striedať s prevaľovaním olivového oleja lisovaného zastudena v ústach. Následne pomôžu výplachy silným nechtíkovým čajom alebo čajom obohateným o tinktúru pripravenú zo šalvie, myrty alebo semien kapucínky. "Vosk (odviečkovanie pri vytáčaní) sa odporúča na žuvanie, ako ľudový liek proti katarom horných dýchacích ciest, ale aj pridruženým ochoreniam, ako je zápal tvárových dutín a pod ... Je to ideálny aj na vyčistenie zubov a závesného aparátu zubov (paradontu)." 5 Odporúčaná dávka pre žuvanie je pol čajovej lyžičky odvíčkovaného vosku s medom po dobu zhruba 15 minút.


Veľmi prakticky vám včelí vosk môže poslúžiť aj v kuchyni. Nie je totiž pre naše telo stráviteľný, takže zažívaním len prechádza a pre organizmus je pritom je úplne neškodný. Preto sa dá použiť ako vysoko diétne alternatíva pre vyprážanie. Používajte však iba panenský vosk, nie napr. Sviečku zo včelieho vosku. Je skvelý na vajíčka, lievance či palacinky, skrátka tam, kde potrebujete len vymazanú panvu. Na vyprážanie vo vyššej vrstve tuku (rezne, hranolky a pod.) Si s ním nevystačíte. Vosku môžete na panvicu trochu nastrúhať, alebo ním párkrát prejsť po rozohriatej panvici a on sa začne rozpúšťať, stačí naozaj málo. Bonusom potom je nádherne prevoňaná kuchyňa :-)


Priaznivé účinky včelieho vosku
Apiterapie Léčení včelími produkty Ing. Štefan Demeter, CSc.
Okrem blahodarných účinkov na ústnu dutinu a jej choroby preukázal včelí vosk rad ďalších dôležitých vlastností. "Včelí vosk je bohatý na vitamín A .... Vitamín A (očný vitamín, retinol) podporuje rast organizmu a zrakové vnemy, pri jeho nedostatku dochádza k poruche rohovky a sietnice, ďalej zvyšuje odolnosť voči infekčným chorobám. Vitamín A je potrebný aj pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé zuby a kosti. Chráni sliznice pred infekciami a je základom pre tvorbu fotosenzitívneho pigmentu dôležitého pre zrak. "6




Štefan Demeter vo svojej knihe Apiterapie: Liečenie včelími produktmi ďalej spomína rad dôležitých funkcií včelieho vosku:

  •     "Spolupôsobí na rast, vývoj a dozrievanie epitelových tkanív, reprodukciu (vznik spermií, vývoj placenty a plodu) a produkciu testosterónu.
  •     Chráni proti poškodeniu slizničnej výstelky napr. Tráviaceho traktu, dýchacích orgánov a slinných žliaz.
  •     Je potrebný pre rast a obnovu bunkovej membrány. Pomáha pri neutralizácii toxických látok.
  •     Pri aplikácii voskových plástov na telo vo forme obkladov dokáže vitamín A preniknúť do tela za niekoľko minút až do hĺbky 4 mm. Je to jedinečná vlastnosť vosku, ktorá otvára ďalšie možnosti jeho využitia v liečení včelími produktmi.
  •     Žuvanie včelieho vosku má viac priaznivých účinkov, napr. Aktivizuje tvorbu slín a žalúdočných štiav, mechanicky čistí zuby od zubného kameňa a nikotínového povlaku u fajčiarov. "7
  •     "Žuvanie viečok z medového plástu je veľmi účinné aj proti nachladnutiu. Vynikajúce účinky pri žuvaní viečok z medového plástu sa preukázali aj pri liečení sennej nádchy a pri paradentóze. "8
  •     "Zo včelieho vosku sa často pripravujú teplé obklady. Ich hlavnou liečivý účinok sa dá zvýšiť prídavkom silíc. Voskové obklady bývajú skvelým pomocníkom pre zvýšenie lokálneho prekrvenia. "Teplý obklad s obsahom včelieho vosku sa odporúča pri chronických stavoch reumatického pôvodu, pri artróze, svalovej kontraktúre, bolestiach kĺbov a chrbta, obezite, celulitíde." 9

Liečivé sviečky

Sviečky sa stali obľúbenou záležitosťou alternatívnej medicíny. Používajú sa ako špeciálny ušné či telové sviečky, ale výborné účinky na upokojenie má aj vdychovanie spaľovaného vosku sviečky. Už starodávne národy prišli na to, že ak vznikne v ceste prúdenia energie prekážka, spôsobuje taká blokáda bolesť. Sviečka pomôže uvoľniť, odstrániť blokádu a získať novú energiu. Sviečky sa kedysi vyrábali z kôry alebo z liečivých rastlín, ktoré tlmia bolesť, preto mali silu dvojnásobnú. Neskôr sa zistilo, že ponorením do včelieho vosku sa horenie sviečky spomalilo, bolo rovnomernejšie a účinok sa zvýšil. Pri horení včelieho vosku sa navyše uvoľňuje príjemné medová aróma spojené s esenciálnymi vôňami. "Sviečky zo včelieho vosku prevonia byt a pri horení nevznikajú a neunikajú toxické splodiny ako u parafínových sviečok." 10


Ušné sviečky

Ušné sviečky slúži alternatívnej medicíne k riešeniu problémov s poruchami spánku, pomáhajú pri celkovej regenerácii organizmu, pri bolestiach hlavy, pocitu tlaku, podráždenosti či stresu. Často sú spojené so silicami, ktoré vždy podporujú špecifickú funkciu organizmu.


Telové sviečky

V alternatívnej medicíne sa užívajú pri zápaloch a reumatických bolestiach. Pomáhajú pri bolestiach chrbtice a hlavy, nachladnutí, problémoch s dýchacími cestami aj tráviacimi a vylučovacími ťažkosťami. Ich aplikácii treba rovnako ako u ušných sviečok zveriť odborníkovi.


Vdychovanie spaľovaného vosku sviečky

Zapálená sviečka zo včelieho vosku krásne vyzerá, spríjemní večer a uvoľní zrak i myseľ, ale má aj rad ďalších blahodárnych funkcií:

  •      Pozitívne dobíja energiu.
  •      Pomôže pri sústredení.
  •      Je vynikajúci prírodný ionizátor vzduchu.
  •      Neutralizuje nepríjemný a škodlivý tabakový dym.
  •      Privedie človeka k psychickej vyrovnanosti a vnútornému pokoja.

Sviečku zo včelieho vosku si ideálne zapáľte približne 15 až 20 minút pred spaním. Pomôže vám priniesť hlboký, pokojný a zdravý spánok. Ráno sa potom zobudíte s pocitom energie a vnútorného zdravie.


svíčky ze včelího vosku, vdechování spalovaného vosku


Sviečky stáčané z deliacich plôch

Asi najznámejšími sviečkami z včelieho vosku sú práve sviečky stáčané z deliacich plôch. Základom krásne sviečky sú čerstvé deliacej plochy, rozhodne by nemali byť zašednuté dlhým skladovaním. Stáča sa základné dva typy sviečok - valcové (stáčané z obdĺžnikov) a kónické (z trojuholníkov). Veľkou výhodou stáčaných sviečok je to, že pri horení vosk sviečky zateká do jej pórovitého vnútra. Stáčanie sviečok je príjemnou kratochvíľou, ktorou sa ľahko naučia prakticky každý. Na začiatku rodinného podnikania u pliev stáčali sviečky predovšetkým deti.



Ďalšie využitie včelieho vosku

Včelí vosk sa od doby bronzovej používa na odlievanie kovov. Ide o metódu tzv. Strateného vosku, kedy sa z vosku vytvorí pozitív (teda predmet, ktorý vyzerá ako finálny výrobok), obalí sa materiálom vytvárajúcim telo formy a následne sa vosk rozpustí.


včelí vosk na vymazání plechu

Vosk má v súčasnej dobe svoje využitie aj v potravinárstve, pod označením E901 patrí medzi povolené potravinové doplnky. Používa sa ako leštidlo čokolád a rôznych cukríkov. Včelí vosk môžete využiť na vymastený plech pri pečení - plech si najskôr trochu nahrejte, vosk sa na ňom bude lepšie roztierať. Okrem využitia v potravinárstve, farmácii, výrobe kozmetiky a sviečok slúži včelí vosk ako:

  •     politúra na nábytok,
  •     tmel na kameň,
  •     štepársky vosk,
  •     leštiaca pasta,
  •     tekuté leštidlo,
  •     impregnácia na textil, obuv a kožu,
  •     autokozmetika,
  •     pečatný vosk,
  •     vosk na lyže,
  •     pre zdobenie kraslíc,
  •     antikorózna úprava kovov,
  •     pri reštaurátorstvo obrazov.

Tip - vyrobte si praktický obrúsok

Vyrobte si s pomocou včelieho vosku praktický desiatový obrúsok, ktorý poslúži ako náhrada plastových vrecúšok. Pripravte si kúsok látky, včelí vosk a plech na pečenie. Látku vystrihnite do tvaru väčšieho obrúsku, položte na plech a nastrúhajte na ňu včelí vosk. Vložte do rúry predhriatej na 85 ° C a počkajte cca 5 minút, až sa vosk na látke rozpustí. Nenechávajte obrúsok v rúre zbytočne dlho. Ak vám pripadá, že vosk nie je do látky vstrebaný rovnomerne, rozotrite ho štetcom. Počkajte, až vosk stuhne a máte hotovo. Do takého obrúsku môžete zabaliť desiatu, ale aj syr do chladničky, alebo ním prikryť tanier s jedlom, aby neosychalo.


Včelí vosk pre zvedavé

Ak vás včelí vosk zaujal a chcete sa o ňom dozvedieť viac, môžete prelistovať niektorú z publikácií, z ktorých sme čerpali pri tvorbe tohto textu:

  •      Vojtěch Daněk: Vlastná vosk slúži zdravie včiel aj ľudí, Moderné včelár 9/2018
  •      Ing. Štefan Demeter, CSc .: Apiterapie: Liečenie včelími produktmi, vydala Mgr. Andrea lenivého muža, Olomouc, 2015
  •      Miroslav Foret: Včelárenie od jari do zimy, Grada, 2018
  •      Piotr Socha: Včely, Slovart, 2017
  •      Dalibor titer: Včelie produkty mýtov zbavené, Nakladateľstvo Brázda, 2006
  •      Josef A. Zentrich: Apiterapie: prírodná liečba včelími produktmi, Eminent, 2003
Copyright 2020 - 2024 © www.vcelidar.sk