Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Popáleniny, spáleniny a obareniny, ich ošetrenie a pomoc z prírody

Pridané: 10.06.2020
|
Prečítate za 9 min.

Popáleniny, spáleniny a opařeniny, jejich ošetření a pomoc z přírody


Či už si spálite chrbát pri opaľovaní alebo nedočkavých prsty o rúru, ihneď postihnuté miesta začnite ochladzovať. Ideálne je studená sprcha alebo priložení chladného obkladu z uteráka. Potom spáleniny pre rýchle hojenie ošetrite prípravky z prírodnej lekárne, a následne dostatočne hydratujte vhodným krémom pre úľavu od bolesti. Včasná a správne poskytnutá pomoc môže následky popálenia zmierniť a uľahčiť následné hojenie.


Spáliť sa môžete aj doma

Spáleniny sa radí k najčastejším domácim úrazom, či už sa jedná o otvorený oheň, horúcu rúru či platňu, kulmu, alebo obarenia horúcou vodou, olejom alebo kávou.

 

opařeniny, spáleniny, popáleniny

Veľakrát je to raz-dva - stačí horúca polievka na sporáku, práve zaliaty šálku kávy a trocha nepozornosti. Aj keď dbáte na bezpečnosť a do rúry zásadne nesiahate bez chňapky, môže sa stať, že si v družnom hovore s kamarátkou vylejete horúcu kávu do lona, alebo že sa nedočkavých detské ručičky v radosti z pečúcich sa muffinov prilepí na veko rúry.

Popáleniny a obareniny nikdy nevyzerajú príliš pekne, ale pri správnej pomoci môžete poranenému veľmi rýchlo a účinne uľaviť, znížiť závažnosť poranenia a uľahčiť následné hojenie.


Ošetrenie popálenín

Pri prvej pomoci u popálenín treba zachovať chladnú hlavu, okamžite konať a nestrácať cenné minúty - úraz ihneď chladiť a až potom volať na linku tiesňového volania. Ak začnete chladiť rýchlo a správnym spôsobom, môžete výrazne znížiť rozsah popálenín či oparenín. Bez chladenia sa teplo ďalej šíri tkanív a rozsah poškodenia sa tak neustále zhoršuje. K ochladzovaniu používajte výhradne studenú vodu, pri použití sprchy nemierte prúdom vody priamo na citlivé popálené miesto. Zásadne sa vyhnite použitia ľadu, snehu či ľadovej triešte, mohlo by naopak dôjsť k ešte väčšiemu poškodeniu. Ak je ku spálenine přiškvařený aj odev, nestrhávajte ho a chlaďte priamo cez neho.


Jak ošetřit popálení, jak ošetři opaření

Čo najskôr, pokiaľ je to možné, zložte všetky šperky, prívesky, hodinky, piercingy atď., Popáleniny veľmi rýchlo opúchajú a všetky takéto predmety sa potom veľmi ťažko dávajú dole. Kovovo predmety v sebe navyše udržujú teplo a môžu tak ďalej poškodzovať pokožku. Popálené časti chlaďte znovu a znovu, kým to poranenému prináša úľavu.

Pri rozsiahlejších popálenín a najmä u detí, kde hrozí riziko podchladenia platí pravidlo, že sa ochladzuje maximálne 10% povrchu tela u dospelého a 5% u dieťaťa. V takom prípade sa zamerajte len na najcitlivejšie časti, ako sú tvár, krk, ruky a genitálie a vykonávajte jednorazové ochladenie pod sprchou trvajúce len niekoľko sekúnd. Vždy myslite na tepelný komfort postihnutého a snažte sa nezasiahnuté časti tela udržiavať v teple, napríklad zabalením do plachty.


Kedy volať záchrannú službu?

Popáleniny sa všeobecne rozdeľujú do 4 stupňov, od najmiernejších po tie najzávažnejšie. Zjednodušene možno povedať, že svojpomocne je možné si poradiť s popáleninami prvého a drobnejšími popáleninami druhého stupňa. Dôležité je však tiež vždy brať do úvahy rozsah popálenia a následne sledovať priebeh hojenia, obzvlášť akékoľvek príznaky infekcie.

Počas chladenia zranenia zhodnoťte, či je potrebné volať záchrannú službu. Ak sa popáli muž hrdina, možno bude pomoc sprvu odmietať, však pozrite sa na situáciu triezvo a naozaj zvážte, či by mu záchranári neposkytli lepšiu a odbornejšie pomoc než vy. Ani v prípade popálenín si nemožno hrať na hrdinu. To isté platí u detí - hneď keď uvidíte, že na rozsah či typ popáleniny budete doma krátki, volajte 155.

Pri 1. stupni popálení je poškodená len pokožka, ktorá je začervenaná a môže byť opuchnutá. Ak sa objavujú pľuzgiere, znamená to, že popálenie dosiahlo 2. stupňa. Na také popáleniny po okamžitom schladení aplikujte propolisovú tinktúru. Na postihnuté miesto ju potom nanášajte opakovane, kým sa na popáleniny nevytvorí chrasta. Potom ranu môžete tiež namazať a ďalej premazávať vhodným krémom či masťou s propolis, aloe vera, alebo panthenolom.

 

ošetření popálenin, puchýře

Vzniknutých pľuzgierikov sa pokiaľ možno nedotýkajte, rozhodne sa ich nesnažte prepichovať, mechanicky otvárať či stláčať. Doprajte im pokoj a voľné oblečenie, ktoré zabezpečia rýchlejšie hojenie. Tekutina obsiahnutá v pľuzgierikoch chráni spálené miesta a zabraňuje infekcii kože, preto dajte svojmu telu čas na regeneráciu a nijako nenarúšajte povrch pľuzgierikov.

Pre hojenie popáleniny sa zakrytím je veľmi vhodné vlhké prostredie. Využiť môžete napríklad med, ktorým ranu opatrne, ale v dôkladné vrstve natrite a následne ľahko prekryjete nepriľnavým obväzom.

Ak sa koža na postihnutom mieste farbí do belavé, sivobiele, žltkasté alebo hnedasté farby, dosiahlo už popálenie 3. stupňa. V takom prípade už neváhajte a po okamžitom schladenie a aplikáciu propolisových kvapiek vyhľadajte odborné ošetrenie.


Dbajte na prevenciu, obzvlášť u detí

prevence před popálením a opařením, bezpečnost


Koža detí je omnoho citlivejší ako koža dospelých, pretože deti ešte nemajú plne vyvinutý imunitný a termoregulačný systém. Kvôli tomu sú oveľa náchylnejšie na infekcie, ale aj horšie znášajú podchladenie. Preto vždy radšej postrčí polievku na platni o kúsok ďalej, šálky s kávou odkladajte na bezpečné miesto a na rúru s bábovky vyhláste sahací embargo.


Keď vám slniečko zamotá hlavu

Nielen v domácnosti alebo od ohňa sa môžete spáliť. Počas teplých prázdninových dní uteká čas úplne iným tempom, a keby sa človek nepozrel na hodinky, ani by si neuvedomil, že už je čas vydať sa od vody domov. A ak už vás bolesť nevaruje, mnohokrát až tam v kúpeľni pred zrkadlom zistíte, že ste si letných radovánok užili až dočervena.

 

spáleniny od slunce

Spálená chrbát, ramená, dekolt, nos, priehlavky alebo dokonca očné viečka sú často záležitosťou chvíľky. Predovšetkým vo vode, kde sa odrážajú slnečné lúče, človeku často ani nepripadá, že je na slniečku a že by sa mohol spáliť. Spálená koža od slniečka býva viditeľná na prvý pohľad - okrem začervenané, horúce a na dotyk veľmi citlivej a bolestivé pokožky vás v oblasti spálenín môže trápiť mierny opuch, alebo dokonca vzniknúť pľuzgiere. Spáleniny od slniečka môže sprevádzať aj bolesť hlavy, únava a horúčka.


Čo na spáleniny od slnka

Spálenie od slniečka riešte okamžite po príchode domov, uľaví sa vám. Pokožku poriadne schlaďte, a to nielen lokálne, ale celkovo. Dajte si napríklad studenú sprchu alebo na postihnuté miesta aspoň priložte chladivé obklady - bohato vám postačí uterák namočený v studenej vode - a priebežne ich obmieňajte.


spáleniny od slunce, příjem tekutin

Ihneď po schladení kože pokračujte ochladzovaním a hydratáciou organizmu - poriadne sa napite čistej chladnejšie vody. Po spálení od slniečka vás možno bude bolieť hlava a pocítite veľký smäd. Aj keby to tak nebolo, váš organizmus bude potrebovať zvýšený príjem tekutín. Pri hojení spálenín sa totiž jeho nároky na vodu zvyšujú. Pravidelným a dostatočným pitným režimom sa navyše veľmi príjemne ochladíte.

Na schladenie a regeneráciu podráždenej pokožky môžete použiť náš Gél s propolisom alebo prírodné Pleťový krém s propolisom. Ako rýchla prvá pomoc skvele zafunguje aj jogurt alebo tvaroh, osvedčené metódy našich babičiek. Výbornú službu vám urobí aloe vera alebo nakrájané plátky uhorky, ideálne vytiahnuté z chladničky. Často sa tiež využívajú prípravky s aloe vera, harmančekom, nechtíkom lekárskym, vitamínom A a panthenolom.

Po spálení už nechoďte na slniečko a dávajte pozor aj na pobyt v tieni, aj tam slnko, hoci nenápadne, opaľuje.

Spálenie slnkom vedie k vysušeniu pokožky, preto je dôležité udržať v nej vlhkosť. Na regeneráciu a zvláčnenie spálenej kože odporúčame využiť propolisové masť alebo Medovú masť s propolisom. K tomuto účelu vám dobre poslúži tiež Bambucký balzam s propolisom, ale pomôže aj kokosový olej. Či už budete spálenú kožu mazať čímkoľvek, raz denne to určite nestačí - pre úľavu mažte aj každé tri hodiny. Uľaví vám tiež pravidelné potieranie postihnutých miest odvarom zo zeleného alebo harmančekového čaju.


Masť na popáleniny?

V súvislosti s popáleninami či obareniny sa veľmi často rieši otázka použitia masti na postihnuté miesto. Všeobecne platí, že masť je vhodné použiť v prípade zranenia suchých alebo len s miernou sekréciou. Masť na popáleniny je teda vhodné použiť pri miernom poškodení - pri spáleninách od slnka a ľahších popáleninách. Pri rozsiahlejšom poškodení kože masť použite až v okamihu, keď rana prestane mokvať, alebo sa na nej objavia chrasta.


Prírodná lekáreň na popáleniny

propolis na popáleniny, léčení popálenin propolisem


Prírodné prostriedky vám pomôžu zlepšiť priebeh liečenia spálenie od slniečka i popálenín alebo oparenín. Výborne pomôže propolis, ktorý pôsobí antibakteriálne a v prírode dokáže ochrániť pred rôznymi zdrojmi nákazy celý úľ. Pokiaľ do úľa prenikne akýkoľvek zdroj nákazy, včielky ho ihneď začínajú obaľovať propolisom, ktorý si vďaka svojmu zloženiu poradí so všetkými baktériami a mikroorganizmami. Táto živicová látka má protizápalové a hojivé účinky, ničí baktérie v rane a znižuje bolesť.


Čím vybaviť domácu lekárničku?


• Propolisová tinktúra

Propolisová tinktura na spáleniny

Je základným stavebným kameňom domácej lekárničky, obsahuje účinné antimikrobiálne látky a zlepšuje priebeh hojenia spáleniny. Pokiaľ si tinktúru nakvapkáte na popálené miesta ihneď po okamžitom ochladení, popálenina sa zahojí podstatne rýchlejšie. Navyše si ušetríte nepríjemné podliatie vodou a napuchnutiu. Propolis sa o obnovu a zdravie kože dobre postará.
"Na bolesti zubov, na spáleniny - zmierni ihneď bolesť, nenaskočí pľuzgiere, rýchlo sa to zahojí, na mačacie škrabanec, pekne sa to zatiahne ... :)"


 

 

 

 

 

• Gél s propolisom
Gel s propolisem na spáleniny
Má chladivé účinky, aplikovať ho môžete priamo na popálené či slnkom spálenej miesto, ideálne niekoľkokrát denne. Praktický Gél s propolisom sa výborne hodí na dovolenku aj preto, že uľaví od bodnutie hmyzom a vytvorí ochranný film.
"Z chladničky vytiahnutý, príjemne upokojuje a chladí popáleniny a štípance od hmyzu."

Masť s propolisom na spáleniny
Mast s propolisem na spáleniny
Propolis masti prepožičiava regeneračné a hojivé účinky, skvele poslúži k premazávanie hojacich sa miest alebo suchých chrást. Masť je vhodná tiež k starostlivosti o pokožku u osôb s kožou náchylnú na plesne, ekzémy alebo v oblasti hemoroidov a poradí si so suchou pokožkou.


Medová masť s propolisom na spáleninyMedová mast s propolisem na spáleniny

Vďaka skvelej kombinácii medu a propolisu zaistí Medová masť s propolisom citlivou starostlivosť o poškodenú pokožku. Obsahuje veľké množstvo látok s hojivými účinkami, preto by mala tvoriť základ každej dobre vybavené lekárničky. Je vhodná aj na plesne a ekzémy, po ožarovaní alebo pri hemoroidoch a pre starostlivosť o suchú a popraskanú pokožku.


Bambucký balzam s propolisom na spáleniny

Extrakt z propolisu má výrazné antiseptické a regeneračné účinky, urýchľuje celý proces hojenia a obmedzuje vznik jazvičiek. Bambucké maslo dokáže pleti dodať pružnosť, práve ono stojí za vláčnu, jemnú, pružnú a dokonale hydratovanú pokožkou. Použiť ho môžete nielen ako masť k premazanie postihnutých miest, ale aj ako výživnejšie pleťový krém, ktorý viditeľne prispieva k pevnosti a zdravie pokožky.

Bambucký balzám s propolisem na spáleniny


Ihneď po nasnímaní si pre istotu overte, či všetci členovia rodiny propolis v poriadku znáša. Aplikujte trochu propolisové tinktúry na zdravé a nepostihnuté miesto a približne pol hodiny počkajte, či nespôsobí alergickú reakciu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bylinná prvá pomoc


Okrem tvarohu, jogurtu a plátkov uhoriek vám môže sa schladením a regeneráciou pokožky pomôcť aj rad prírodných a bylinných pomocníkov. Veľmi účinná je rastlina s antibakteriálnymi, chladivými a hojivými účinkami - aloe vera a prípravky z nej.

Aloe si môžete pestovať doma v kvetináči, je to vcelku nenáročná rastlina. V prípade potreby stačí odtrhnúť list a šťavu z neho nakvapkať priamo na postihnuté miesto. Môžete si tiež veľmi ľahko pripraviť vlastné gél - list zbavte šupky, dužinu rozmixujte dohladka a máte hotovo. V uzavretej poháriku vám gél z aloe vera vydrží v chladničke niekoľko dní.

Pokiaľ na záhradke pestujete nechtík lekársky, môžete z neho pripraviť odvar a postihnuté miesta do chladného odvaru namáčať. Podobný odvar pripravíte aj z ľubovníka, liečivého harmančeka alebo zeleného čaju. Takúto prírodné pomoc môžete aplikovať aj každú hodinu a výrazne si tak uľaviť od bolesti. Pokiaľ ju budete kombinovať s častým premazávaním spáleniny, určite sa vám uľaví.

Všetky pomocníkmi z prírodnej lekárne určite využijete nielen v prípade spálenín, a my dúfame, že sa vám akékoľvek popálenia vyhne oblúkom. Vždy je však lepšie byť pripravený, než prekvapený :-)


co na spáleniny, aloe vera, měsíček lékařský, heřmánek


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2020 - 2024 © www.vcelidar.sk