Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Čo je to kvetový peľ?

Čo je to kvetový peľ?

Hoci peľ radíme medzi včelie produkty, jedná sa o produkt kvitnúcich semenných rastlín. Sú to pohlavné samčie bunky uložené v peľových tyčinkách a slúži na rozmnožovanie rastlín prenesením dedičnej informácie cez bunky samičie - v semenníku.

 

Co je to květový pyl?


Ako sa z peľu stane ROUSEK?

Včielky lietajú z kvetu na kvet, pričom sa na chĺpkoch ich kožúšku zachytávajú drobná zrnká peľu. Ten sčesávají kefky na nohách do tzv. Košíčkov, ktoré majú na treťom páre nôh. Pridávajú k peľu obsah meďného vačku a svojich žliaz a tzv. Tlačidlom ju do košíčkov pěchují a tvorí z neho rúškami. Tie potom nosia do úľa.
náš tip

Pár zaujímavostí

  •     Vďaka jednej bunke peľu sa vyliahnu 2 včielky mladušky.
  •     Peľ perga tiež slúži na výrobu materskej kašičky, ktorou je kŕmené matka.
  •     Za rok včelstvo spotrebuje 25-40kg peľu i viac.


Na čo včely potrebujú peľ?

Takéto rúško peľu potom ukladajú do jednotlivých buniek. Včielky je potom 4-6 dní ďalej spracovávajú pomocou výlučkov žliaz a medu. Hlavičkami je dusa, aby v nich nebol vzduch. V bunkách dochádza k mliečnemu kvaseniu. Takto sa z rúškom peľu stane peľ perga - PLASTOVÉ peľ nazývaný tiež ako včelí chlieb. Je nevyhnutný na prežitie celého včelstva. Týmto procesom si včely zaistí v potrave prísun bielkovín, tukov, enzýmov a minerálnych látok. Med je naopak zdrojom tepla, sacharidov-energie a minerálnych látok.

 

Pyl prega- Pleva

 

Ako dlho to trvá?

Pár rúško nazbiera za 20-80 minút. Obaja rúško váži 8-25 mg a obsahujú 3-4 milióny peľových zŕn.
Pre predstavu: Kvet jablone má okolo 100 tisíc peľových zŕn, jedna jahňada liesky alebo brezy 5 miliónov a samčie kvetenstvo kukurice dokonca 50miliónů peľových zŕn. Peľ je pre včelu lákavejšie ako nektár, z ktorého sa tvorí med.


Príklad farieb peľu

 

Copyright 2020 - 2024 © www.vcelidar.sk