Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Co je to vlastne MED?

Med je najznámejšie a najdôležitejšie včelí produkt. Je to hodnotná dietetická potravina, sladidlo a "liek". Včely pozbierajú nektár alebo medovicu a iné sladké šťavy rastlinného pôvodu, ktoré obohatia látkami z vlastného tela (enzýmy a živočíšne bielkoviny z hltanových žliaz), pozmení vo svojom tráviacom ústrojenstve a uskladní v plástoch, kde potom táto hmota dozrieva v med.

 

Co je to vlastně MED?

 

Med nesmie v pohári "špliechať", byť riedky ako voda. Musí sa pri pohybe pohára "prevaľovať" a ak ho budeme liať, tak musí robiť tzv. "Uzlíky" Pri prelievaní väčšieho množstva medu je tak počuť zvuk - med spieva -, čo je spôsobené jeho správnu hustotou a tvorením sa "uzlíkov". Med má obsahovať 15 - 18% vody. Inak nám bude kvasiť.

Obsah jednoduchých cukrov - zvlášť glukózy je veľmi dôležitý pre organizmus, pretože je priamo vstrebávaný sliznicou do krvi. Tým dodáva telu energiu okamžite. Je to hlavný zdroj výživy svalového tkaniva. A preto sa med hodí k rýchlemu posilneniu ťažko pracujúceho človeka, športovca a pod. Veľmi rýchlo osvieži aj jedna lyžica medu.

 

Med obsahuje:

15 - 20% vody,

30 - 38% fruktózy (cukor ovocný),

26 - 33% glukózy (cukor hroznový),

1 - 10% sacharózy (cukor repný, najmenej obsiahnutý v kvetových medoch okrem agátového a čistcového),

1 - 10% vyšších cukrov,

0,1 - 1,0% minerálnych látok (draslík, sodík, vápnik, horčík, železo, fosfor, síra, mangán, zinok, meď),

0,1 - 0,6% enzýmov (glukózooxidázou, fosfatáza, invertáza, diastáza, kataláza),

0,1 - 0,5% organických kyselín (k. Glukónová, k. Citrónová, k. Jablčná, k. Jantárová, k. Mravčia, k. Šťaveľová a ďalšie),

0,1 - 0,5% aminokyselín (fenylalanín, prolín, alanín, valín, cysteín, lyzín a ďalšie),

0,1% vitamínov (B1, B2, B3, biotín, C, kys.pantotenová),

hormonálne látky (adrenalín, acetylcholín, noradrenalín, dopamín a látky z materskej kašičky),

farbivá (rutín, kverutin a iné flavonoidy a antokyány),

vonné látky (diacetyl, acetaldehyd, propionaldehyd a 50 ďalších).

 

Prirodzenou vlastnosťou medu je kryštalizácia, ktorú nestráca svoju hodnotu. Kryštalizácia závisí na vzájomnom pomere fruktózy a glukózy. Glukóza je viac obsiahnutá v medoch kvetových, a preto skôr kryštalizujú. V lesných medoch je väčšinou vyšší obsah fruktózy a dextrínov a tým majú nižší predpoklad ku kryštalizácii a zostávajú dlhšiu dobu v tekutom stave.

Do pôvodného tekutého stavu ho možno priviesť postupným zahrievaním vo vodnom kúpeli do 45 ° C. Postavením do blízkosti tepelného zdroja (kúrenie, rúra a i.) Vykryštalizovaný med zmäkne a možno ho potom pohodlne rozotierať. Med uskladňujeme v uzavretom obale (najlepšie skle) v suchej tmavej miestnosti, pri teplote do 15 ° C.

 

Druhy medov:

Med kvetový

Prvé jarné znášky z kvetov ovocných stromov, repky a lúk. Je ľahko stráviteľný vďaka obsahu jednoduchých cukrov - glukózy a fruktózy. Obsahuje peľové zrná rôznych rastlín, ktoré obohacujú med o významné prírodné látky s povzbudzujúcimi účinkami - rastlinné hormóny, éterické oleje, aromatické látky a pod.

 

Med květový

 

Med medovicový

Jedná sa o spravidla tmavšie med, čo spôsobujú rastlinné farbivá, obsiahnutá v miazge drevín. V porovnaní s kvetovými medy osahuje viac fruktózy, dextrínov, flavonoidov ale hlavne väčšie množstvo minerálnych látok a stopových prvkov, prospievajúcich ľudskému organizmu. Má charakteristickú, veľmi lahodnú vôňu a chuť, pre ktoré sú tieto medy veľmi obľúbené, žiadané a cenené.

 

med medovicový

 

Med pastový

Je to vybraný kvetový med, prevažne repkový. Tieto medy sú bohaté na látky bielkovinovej povahy a radu vitamínov (B1, B2, B6, B12, C, E), ktoré však často rýchlo kryštalizujú. Kryštalizácia je prirodzenou vlastnosťou medu - je zárukou jeho pravosti. Špecifickou technológiou spracovania (miešaním pri procese kryštalizácie) vzniká jemný krémový tzv. Pastový (pastované) med, ktorý vyniká lahodnou chuťou, ľahko sa rozotiera a nesteká z namazaných plôch.

 

Med květový pastovaný