Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Prvá pomoc pri včelom bodnutí

Pridané: 28.06.2020
|
Prečítate za 6 min.

Pri bodnutí včelou treba postupovať veľmi rýchlo - včelí jed sa totiž do kože vstrebáva postupne, preto je potrebné čo najskôr odstrániť žihadlo. Žihadlo nevyťahujte prsty, ale zoškrabnite nechtom alebo obrátenú stranou noža. Postihnutého uložte na chladnejšie miesto a hydratujte. Ďalej sa dozviete aj čo na opuch po bodnutí včelou podľa babských rád. Ale nebojte, žihadiel netreba sa báť. Viete, že včelie bodnutie si niekto necháva aplikovať schválne, aby mu pomohlo s liečbou reume alebo roztrúsenej sklerózy?

 

První pomoc při včelím bodnutí


Správajte sa správne a žihadlům sa vyhnete


Aktivita včiel sa počas roka mení, najvyššia je v letných mesiacoch júni a júli. V tejto dobe by ste sa mali včelstvám vyhýbať aspoň osmimetrovým oblúkom. Ak okolo úľa prejsť musíte, skúste to zvoľna a bez trhavých pohybov. Najhorším manévrom totiž je začať divoko mávať rukami a nohami a poskakovať - v tom prípade vás zrejme včelí žihadlo neminie.

Tip priamo od včelára:

Ak ste ďaleko od úľov a lieta vám okolo hlavy včela, skúste strčiť hlavu medzi nohy a na včelu vystrčiť zadok. Možno to znie vtipne, ale naozaj to pomáha.

Ak vás včela prenasleduje, zachovajte rozvahu a pokoj a skúste z lúky prejsť do lesa či členitějšího terénu. Odporúča sa napríklad prejsť kríkom alebo húštinou alebo živým plotom - včela stratí orientáciu a prestane vás prenasledovať. Horšie je to s včelou vo vlasoch, tu sa povedie účinne vymotať len málokedy. Včela sa totiž orientuje podľa tepla pokožky, ku ktorému smeruje. Včela bodne vo chvíli, keď sa cíti ohrozená alebo keď sa človek priblíži príliš blízko k jej obydlia a treba včielka práve nemá dobrú náladu (čo je napríklad pred búrkou). Keď je včela na lúke, má väčšinou naponáhlo a použije žihadlo len v prípade ohrozenia alebo keď ju nechtiac pritlačíme, šliapnete na ňu alebo sa rýchlo a nečakane ožení. Nemá totiž iný dôvod bodať, má svoj život rada.

 

první pomoc při včelím bodnutí

 

Ako ošetriť včelie bodnutie? Žihadlo odstráňte čo najrýchlejšie

Ak vás už včela bodla, zabráňte útokom ďalších včiel a rozhodne sa presuňte ďalej od úľa či ich výskytu. Žihadlo odstráňte z kože čo najrýchlejšie, pretože jed sa do nej uvoľňuje postupne. Vyškrabte žihadlo nechtom, obrátenú stranou noža, pinzetou alebo akýmkoľvek vhodným nástrojom. Ak sa pokúsite vytiahnuť žihadlo prsty, pravdepodobne si vytlačíte včelí jed do kože a zvýšite množstvo jedu vo vašom tele.

včelí žihadlo s jedovým vačkom
Foto: Wikimedia Commons, autor Waugsberg, CC BY-SA 3.0

 

včelí žihadlo
Pri odstraňovaní žihadlá je naozaj nutné nezmáčknout jedový vačok. Počítajte s tým, že po bodnutí bude nasledovať opuch. A čo na včelie bodnutie, ak ho chcete zmierniť? Pomôcť mu môžete využitím babských rád - pomazaním vpichu hlinou (ideálne vlhkú), ktorú máte v prírode vždy na dosah, alebo priložením rozrezané cibule, namydlením, potretím miesta bodnutie alkoholom, octom alebo Gélom s propolisom. Má chladivé účinky a pomôže vám aj pri následnom svrbenie. Veľmi účinná je aj studená voda či ľad. Znížite tým prekrvenie a spomalíte ďalšie reakcie. Čo si budeme nahovárať, veľa z nás začne panikáriť, takže samotné ochladenie potom často upokojí tiež horúcu hlavu. Veľkosť opuchu je samozrejme veľmi individuálne, ale môže sa stať, že postihnuté miesto natečie napríklad až do veľkosti dvoch dlaní. A kedy zmizne opuch po bodnutí včelou? Postupne by mal ustupovať a zhruba do dvoch až siedmich dní potom zmiznúť úplne.

 

Čo je to vlastne včelí jed?

Môžete sa stretnúť aj s názvami apisin alebo apitoxin. Slovensky ide o včelí jed, teda bezfarebnú horkú tekutinu, ktorá na vzduchu rýchlo kryštalizuje. Vyrába ju včielky ako náboje do svojej mocnej obranné zbrane - žihadlá.
Včelí jed, apisin, apitoxin

 

Včelí jed, apisin, apitoxin

Zámerne píšeme množné číslo "náboje", pretože napriek všeobecnej mienke nemusí včielka bodnúť len raz a zomrieť. Je síce pravda, že žihadlo má spätné háčiky, takže sa v koži zachytí a včielku nevratne poškodí. Pokiaľ ale včela bodne do niečoho mäkšieho, napríklad osy pri obrane úľa, o žihadlo nepríde a súboj bez následkov prežije.

Žihadlo, a tým aj včelí jed, paradoxne vlastní len "dievčatá" robotnice, a nie "chlapci" trúdovi, u ktorých by sme to v ľudskom svete očakávali omnoho skôr. Žihadlo má inak tiež včelia kráľovná, ale tá ho používa len pri súboji so sokyňou.

 

Kľudový režim a dostatok tekutín

Pokiaľ už máte miesto dostatočne vychladnú, pokvapkané octom a cibule zostáva priložená, presuňte sa do chladnejšieho tienistého miesta, v pokoji seďte či ležte a odpočívajte. Nezabudnite dostatočne piť. Aj keď nie ste alergici a bodnutí neohrozilo dýchacie cesty, môžete sa stretnúť aj s inými nepríjemnými sprievodnými javmi ako je opuch, začervenanie a pálenie. Najčastejšie sa jedná o žihľavku, nevoľnosti a závraty. Postihnutého je teda potrebné sledovať a v prípade akýchkoľvek ťažkostí vyhľadať pomoc.


Zdravotné reakcie na včelie bodnutie:

  •     ľahký opuch

    Ak nie ste alergickí na včelie bodnutie, pravdepodobne sa po ňom stretnete s ľahším opuchom a začervenaním. Možno vyrazí aj ľahšie žihľavka, ale rozhodne sa nedeje nič, kvôli čomu by bolo treba vyhľadávať lekára.

 

  •     Zostaňte v pohotovosti

    Pokiaľ máte žihľavku po celom tele a ľahko sa vám motá hlava, zostaňte v pohotovosti. Síce ešte nemusíte vyrážať na pohotovosť, ale je potrebné dávať si pozor a sledovať, ako sa bude stav ďalej vyvíjať.

 

  •     Vyrazte na pohotovosť

    Ak sa motá, ťažko dýchate alebo máte bielo pred očami, nie je na čo čakať a je potrebné ihneď vyraziť na pohotovosť. Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť po včelím bodnutí tiež k strate vedomia. Lekára by ste mali vyhľadať aj v prípade bodnutia blízko dýchacích ciest.

Včelie bodnutie má aj pozitívne účinky

Bodnutie včelou môže pre niekoho byť nepríjemná udalosť, ktorá sa z času na čas nevyhnutne prihodí všetkým, ktorí vyrážajú na krátke i dlhé výlety po malebnej slovenskej krajine. Včasné odstránenie žihadlá a rýchla prvá pomoc pomôžu zmierniť opuch aj následné reakcie. Pokiaľ už žihadlo dostanete, berte to z tej lepšej stránky, že ste urobili aj niečo pre seba. Včelí jed má totiž aj veľa prospešných účinkov.


první pomoc při včelím bodnutí

Nielenže sa vám zlepší obranychopnost na ďalšie žihadlá a reakcie pokožky bude nabudúce miernejší, ale tiež ste sa s trochou zveličenia podrobili apiterapii, ktorá sa dodnes používa na liečbu reumatizmu, dni či artritídy a spočíva priamo v bodnutí včielkou (či inú aplikáciou včelieho jedu) na postihnuté miesto. Trebárs rovnako ako keď sa v lete popálite o žihľavu - príjemné to síce nie je, ale zdravé určite áno. Včelí pichnutie nie je rozhodne nič, čoho by ste sa mali báť. Bola by preto rozhodne škoda obmedzovať v obave zo včelieho bodnutie výlety do prírody alebo bosé brouzdání trávou.


Ako prebieha liečba apiterapií?

Terapia má presný postup, celkovo pacient dostane počas 2 mesiacov až 200 žihadiel. Jej účinnosť sa zvyšuje kombináciou s podávaním materskej kašičky, a to najčastejšie vo forme krému. Liečba môže prebiehať aj injekčne, kedy sa apisin v roztoku zavádza tenkou ihlou priamo pod kožu. Menej účinnú, ale príjemnejšie a najviac využívanou metódou je potom používanie krémov s apisinem. Tie tzv. "Omladzujú" pokožku. Apisin ďalej môže liečiť zápaly nervov, zápaly alebo rôzne opuchy. Ako na to ale už skôr dokážu poradiť odborníci na apiterapii.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2020 - 2023 © www.vcelidar.sk